Medzinárodné fórum BAB
10. Október 2024
Bratislavský hrad, Zimná jazdiareň
Vydali sme sa na cestu do budúcnosti technológií a animácie, kde sa mládež a pedagógovia zapájajú do priekopníckych inovácií v oblasti umelej inteligencie a animácie.
Séria rýchlych prezentácií od odborníkov, ktoré upozornili na najnovšie inovácie v AI, a umožnili tak nahliadnuť divákom do nástrojov ktoré formujú budúcnosť animácie.
Rečníci:
Vít Fekiač
Vít Fekiač poskytuje animátorom skúsenosti z motion design a klasickej videoprodukcie. Jeho postrehy z využitia AI sú doležité pre chápanie možností nových vzdelávacích nástrojov.
Jakub Smoljak
Dávid Kunz
David Kunz absolvoval České vysoké učení technické v Prahe a v súčasnosti pracuje na prelínaní umelej inteligencie a vizuál-neho umenia. Jeho ocenená magisterská práca „Meet-in-Style“ v reálnom čase mení vzhľad účastníka videohovoru na akú-koľvek animovanú postavičku. Ilustrácia tak môže ožiť. Venuje sa výskumu, ako môžu nové technológie formovať budúcnosť kreativity a vzdelávania v digitálnom veku – od štylizácie videa v reálnom čase na základe textu až po aplikácie, ktoré zvyšujú ľudský potenciál. Pochopenie širších súvislostí jeho výskumu môže v budúcnosti pomôcť pedagógom vytvárať nové vzdelávacie nástroje.
Miomir Rajcevic
Miomir Rajčevič je zakladateľom a prezidentom Centra mediálneho vzdelávania, pracuje s deťmi a mládežou skoro 25 rokov. Bol členom poroty Bienále animácie Bratislava a realizoval u nás aj mnoho tvorivých dielní. Jeho organizácia má poradný štatút pri Hospodárskej a sociálnej rade OSN. Je bývalým výkonným riaditeľom Svetového summitu o médiách pre mládež v rokoch 2006 až 2016. Miomir je významnou osobnosťou v mediálnych a vzdelávacích iniciatívach. Jeho práca odráža odhodlanie podporovať mediálnu, informačnú a digitálnu gramotnosť, ako aj inovatívne vzdelávanie a základné zručnosti pre budúcnosť. Je celoživotným vizionárom vo filmovom a mediálnom priemysle, s bohatými skúsenosťami ako režisér, scenárista a kameraman. Rajčevič pracoval na stovkách projektov v rôznych žánroch. Jeho rozsiahle portfólio zahŕňa aj digitálne a multimediálne produkcie, ktoré zdôrazňujú jeho odborné znalosti v oblasti spojenia tradičných a moderných mediálnych nástrojov.
Pavol Hejný
Pavol Hejný nadväzuje na pedagogickú činnosť svojho starého otca, Prof. RNDr. Milana Hejného, CSc., ktorý je autorom jednej z najúspešnejších metód vyučovania matematiky na základných školách. Pavol Hejný je vývojár s vášňou pre používanie nových nástrojov a technológií, ktorý v súčasnosti pracuje s generatívnou umelou inteligenciou a vytvára popu-lárny open-source projekt Promptbook. Ako člen konzultačnej skupiny Ainautes hovorí o pozitívnych aspektoch generatívnej AI, ako aj o jej hrozbách a rizikách. Významne prispel do prostredia vzdelávacích technológií vývojom Collboardu, prvej českej virtuálnej tabule, a H-edu, elektronických učebníc, ktoré používajú desaťtisíce detí. Je aktívnym prednášateľom na konferenciách, členom poroty a mentorom v slovenských, českých a medzinárodných súťažiach.
Petr Salaba
Petr Salaba je filmový režisér, producent a odborník na vedeckú komunikáciu. Gramotnosť v oblasti umelej inteligencie považuje za dôležitý nástroj pri vzdelávaní mládeže. Skúma dynamiku autonómnych systémov v interakcii s ľudskými hodnotami. Často využíva kontrastné experimentálne formy a satirický humor. Spoločne s generatívnou AI v roku 2023 vytvoril film Scalespace. Jeho film Attention Economy (2019) nominovali na najlepší český dokumentárny film na Medzinárodnom festivale dokumentárnych filmov JI.hlava. Na Academia Film Olomouc v roku 2017 získal jeho film llllllIIIIl cenu za najlepší český alebo slovenský populárno-vedecký dokumentárny film.
Otvorená debata vedúcich predstaviteľov svetových výrobcov detských programov, OSN, európskeho filmového priemyslu, ochrany duševného vlastníctva, ako aj poprednej nadnárodnej IT spoločnosti, ktorí zhodnotili súčasné trendy a načrtnú budúce smerovanie naprieč disciplínami.
Rečníci:
Zdenko Böhmer
Zdenko Böhmer má za sebou viac ako 30 rokov skúseností z rôznych vedúcich pozícií v rámci významných technologických spoločností ako EVIDEN/Atos a DXC Technology. V súčasnosti je zodpovedný za celkovú obchodnú stratégiu spoločnosti Hewlett Packard Enterprise Slovensko a dohliada na team približne 300 odborníkov. Je priekopníkom v používaní cloudových technológií u nás. Jeho odhodlanie v sebazdo-konaľovaní môže inšpirovať každého audiovizuálneho tvorcu. Svojím inovatívnym prístupom vždy ochotne radil a usmerňoval mladých ľudí vo svojich tímoch. Stal sa jedným z kľúčových hráčov pri určovaní budúceho smerovania mediálneho vzdelávania.
Tatjana Žeželj Gojković
Tatjana Žeželj Gojković prispela k rozvoju animovanej tvorby pre deti v Srbsku a svoje skúsenosti prináša aj na Bienále animácie Bratislava. Ako majiteľka a generálna riaditeľka Archangel Digital Studios vedie inovatívnu filmovú produkciu, priťahuje investorov a má zásluhu na technologickom, ale aj kvalitatívnom pokroku srbského animovaného priemyslu. Nedávno založila Iniciatívu pre environmentálnu štandardizáciu a inovácie (IESI) so zameraním na zelenú a udržateľnú audiovizuálnu produkciu. Pôsobí v mnohých prestížnych inštitúciách, ako je Európsky klub producentov, Európska filmová akadémia, Digitálny pakt EÚ pre zručnosti, kde sa snaží tieto inovácie zdokonaľovať. Produkovala šesť častí animovaného seriálu Puffins Impossible, v ktorom účinkoval americký herec Johnny Depp.
Veronika Macurová Křížová
Veronika Macurová Křížová je právnička aj výskumníčka (University of California, Berkeley), ktorá sa špecializuje na právne a etické otázky vývoja a používania umelej inteligencie (AI) aj pre tvorcov animovaných filmov. Hlavnými oblasťami jej záujmu sú duševné vlastníctvo, ochrana osobnosti a úloha AI v kreatívnom, mediálnom a vzdelávacom sektore. Je členkou programu AI Connect II Ministerstva zahraničných vecí USA a Atlantic Council. Študijné a pracovné skúsenosti zo zahraničia ju viedli k účasti na ďalších medziná-rodných projektoch súvisiacich s AI v Austrálii, vo Veľkej Británii a v Kanade. Venuje sa osvetovej činnosti v oblasti umelej inteligencie, organizuje webináre, panelové diskusie a work-shopy zamerané najmä na kreatívny priemysel a oblasť kultúry.
Michal Mlynár
Michal Mlynár je skúsený diplomat s takmer 30-ročnou praxou vo vrcholových diplomatických pozíciách po celom svete. Do apríla 2023 bol stálym predstaviteľom Slovenskej republiky pri OSN v New Yorku. Na Ministerstve zahraničných vecí a európskych záležitostí SR pôsobil ako generálny riaditeľ Sekcie pre medzinárodné organizácie, rozvojovú spoluprácu a humanitárnu pomoc. Bol veľvyslancom SR v Nairobi (Káhira) a zástupcom riaditeľky Programu OSN pre ľudské sídla (UN-Habitat). Ako bývalý učiteľ sa neustále zaujíma o vzdelávacie programy pre deti a mládež. Pôsobil aj vo výkonnej rade UNICEF. Je držiteľom magisterského titulu a PhD. z Univerzity Komenského v Bratislave. Študoval aj v Spojenom kráľovstve a USA.
Paul Robinson
Paul Robinson je prezidentom Kartoon Channel Worldwide v spoločnosti Kartoon Studios, ktorá je kótovaná na newyorskej burze. Riadi globálnu expanziu a distribúciu programov pre deti, ktoré oslovujú milióny divákov na rôznych zariadeniach a platformách. Paul má viac ako štyri desaťročia skúseností v mediálnom priemysle a spolupracoval s významnými organizáciam ako sú BBC, Walt Disney Company a NBC Universal. Ako mediálny stratég a podnikateľ má za sebou dlhoročné skúsenosti so zakladaním a rozvojom úspešných mediálnych podnikov. Založil a viedol globálny detský kanál KidsCo, ktorý za päť rokov získal 15 miliónov zákazníkov v 98 krajinách. Paul Robinson má skúsenosti v oblasti marketingu, riadenia programu, technológií a získavania obsahu. Vie zabezpečiť zmeny a inovácie vo veľkých a komplexných organizáciách. Paul získal titul MBA s vyznamenaním na Bradford University School of Management a titul BSc Hons v odbore metalurgia na University of Cambridge. Jeho vášňou je vytváranie a poskytovanie vysokokvalitného a pútavého obsahu pre rôznorodé publikum. Neustále hľadá nové príležitosti a výzvy v mediálnom prostredí.